Захід з ЦЗ

24.04.2016 12:33

В и х о в н а  г о д и н а

Нечипорук Е.Г.

«Знати, щоб передбачити; передбачити, щоб діяти»

М е т а: ознайомити учнів з надзвичайними ситуаціями природного характеру (пожежа, землетрус, повінь, гроза, снігопад), відпрацьовувати алгоритм дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій; виховувати дбайливе ставлення до себе і свого здоров’я.

 

Х і д  з а х о д у:

І. О р г а н і з а ц і й н и й  м о м е н т.

 

Ось дзвінок нам дав сигнал.

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо-

Наш захід починаймо.

 

ІІ. М о т и в а ц і я  д і я л ь н о с ті.

 

 Оголошення теми і мети заходу.

Вправа: « Очікування» (Мікрофон)

-         Яку інформацію ви очікуєте  отримати сьогодні ?

ІІІ. О с н о в н а  ч а с т и н а

 Вправа   «Складаємо визначення»

Завдання:

-         Спробуйте дати визначення поняттю «стихійне лихо». Заповніть пропуски у тексті.

Відповіді учнів

Стихійне лихо - це (надзвичайне) природне явище, що діє великою (руйнівною) силою, завдає значної (шкоди), порушує нормальну (життєдіяльність) населення, (знищує) матеріальні цінності.

Вправа   «Асоціаційний кущ»

Завдання: доповніть схему: « Надзвичайні ситуації»

Природні лиха

 

Земні                                      Атмосферні                           Водні

Вулкан                          Заморозки                             Повень

Землетрус                     Ожеледь                                Зливи

Зсув                               Ураган                                   Лавини

Обвал                            Смерч

                                      Град

                                      Блискавка

 

Дайте відповідь на запитання:

-         Як можна дізнатись про наближення стихійного лиха?

Виступи  Королев безпеки.

 

Повінь. Недарма в народі кажуть, що найстрашніші для людини – це вода і вогонь. Повінь дуже часто буває після багатосніжної зими. Рівень води в річці, озері піднімається, в результаті чого затоплюється певна місцевість. Повені завдають великої матеріальної шкоди та призводять до людських жертв. Адже вода за короткий час заливає вулиці, підвальні приміщення будинків, підливає і руйнує будівлі, розмиває залізничні і автомобільні магістралі, затоплює лісові масиви, знищує посіви. Тією чи іншою мірою повені періодично спостерігаються на більшості річок України. Серед них Дніпро, Дністер, Прип’ять, Західний Буг, Тиса та інші. Повені бувають також на невеликих річках та в районах, де взагалі немає визначених русел. У цих районах повені формуються за рахунок зливових опадів. Повені відрізняються від інших стихійних лих тим, що деякою мірою прогнозуються.

Як же поводитися під час повені? Отримавши попередження про затоплення, необхідно терміново:

  •  вийти в безпечне місце – на височину (попередньо відключивши воду, газ, електроприлади);
  • якщо повінь розвивається повільно, необхідно перевести майно в безпечне  місце, а самому зайняти верхні поверхи (горища, дахи будівель), в крайньому разі забратись навіть на дерево;
  • для того, щоб залишити місця затоплення, можна скористатися човнами, катерами та всім тим, що здатне утримати людину на воді (колоди, бочки, автомобільні камери тощо);
  • коли людина опинилася у воді, їй необхідно скинути важкий одяг та взуття, скористатись плаваючими поблизу засобами й чекати допомоги.
  • Після повені повертатись в будинки слід обережно, остерігаючись розірваних електричних проводів.
  • Користуватися газом, електроенергією тощо можливо лише після отримання дозволу у комунальних службах.
  • До електричних розеток краще не наближатися до їх повного висихання.
  • Ще одна небезпека, яка існує під час повені – епідеміологічна. З метою запобігання отруєнь не можна вживати продукти харчування, підмочені водою. Не можна також використовувати для життя воду без санітарної перевірки.

Землетруси. Статистичні дані стверджують, що в середньому одна людина із восьми тисяч, які проживають на Землі, гине від землетрусу, а ще 79 людей тою чи іншою мірою потерпають від його наслідків. Під час землетрусу відбуваються коливання земної поверхні, які пов’язані з підземними поштовхами. При цьому земля піднімається, вібрує і навіть розколюється. Ці рухи продовжуються декілька секунд, найбільше – декілька хвилин. Проте вони можуть призвести до катастрофічних наслідків.  Щоб стало більш зрозумілим, як виникає землетрус, уявіть собі стіл, на якому побудована іграшкова країна: насипані піщані гори, замість озер стоять тарілки з водою, біля підніжжя гір складено із кубиків місто. Як можливо відразу зруйнувати всю цю споруду ? Для цього достатньо сильно вдарити по столу – і іграшкової країни не стане. Вона зруйнується, якщо вдарити знизу, навіть не доторкаючись ні до одної іграшкової побудови. Значить, головною причиною „катастрофи” буде потрясіння столу, викликане ударом. Подібно до цього сильні викликані ударом. Подібно до цього сильні поштовхи в самій Землі можуть зруйнувати будівлі, розсікти поверхню Землі великими тріщинами тощо. Щорічно на Землі відбувається від 300 до 500 серйозних землетрусів, силою 7 балів і вище. В Україні сейсмічно небезпечними районами є Карпати та гірський Крим.

При землетрусі ґрунт відчутно коливається відносно недовгий час – тільки декілька секунд, найдовше – хвилину при дуже сильному землетрусі. Ці коливання неприємні, можуть викликати паніку. Тому дуже важливо зберігати спокій. Якщо відчувається здригання ґрунту чи будинку, слід реагувати негайно, пам’ятаючи, що найбільш небезпечні є предмети, які падають. Тому рекомендується не вибігати з будинку під час землетрусу. Краще шукати порятунок там, де ви знаходитесь. Можна заховатись під ліжком чи столом. Слід пам’ятати, що найчастіше завалюються зовнішні стіни будинків. Тому тримайтеся подалі від вікон та важких предметів. Перебуваючи всередині багатоповерхового будинку, не поспішайте до ліфтів чи сходів, бо вони часто обвалюються під час землетрусу. Якщо землетрус застав вас в автомобілі, що рухається, слід повільно загальмувати подалі від високих будинків і залишатись в машині до припинення поштовхів. Опинившись у завалі, слід спокійно оцінити становище, надати собі, по можливості, першу допомогу, а також тим, хто її потребує. Постарайтеся голосом, або стуком встановити зв’язок з людьми поза завалом. Пам’ятайте, допомога прийде, головне – дочекатися її. Економте сили, людина може зберігати життєдіяльність (без їжі та води) понад два тижні.

Шквали, урагани, смерчі. Часто перед грозою виникає раптовий недовгий, але страшенний вітер, що нагадує собою удар. Це – шквал. При цьому швидкість вітру може досягти 50-60 км/год, а продовжуватись він може і до однієї години. Нерідко шквал супроводжується короткочасною зливою та градом. Шквалонебезпечна ситуація може виникнути по всій території України у всі пори року. Сильнішими за шквали є ураганні вітри, швидкість яких складає 120 км/год. Це одне із атмосферних чудовиськ, котре за руйнівною силою може порівнятися із землетрусом. Ураганні вітри руйнують будівлі, спустошують поля, виривають з корінням дерева, руйнують міцні і зносять легкі споруди, обривають проводи електромереж. Вони можуть спрямувати на людину уламки шиферу, черепиці, скла, цегли, різних предметів, можуть призвести до людських жертв. Хоча й не часто, та все ж таки на території України можуть проноситися смерчі. Вони утворюються тоді, коли стикаються дві великі повітряні маси різної температури і вологості, до того ж в нижніх шарах повітря тепле, а в верхніх – холодне. Але коли збоку починає дути вітер, котрий відхиляє вбік потік теплого повітря, який піднімається вгору, то виникає вихор швидкість якого досягає 450 км/год. Смерч супроводжується грозою, дощем, градом, а досягаючи поверхні землі майже завжди завдає значних руйнувань.

Як же захиститись під час ураганних вітрів?

Отримавши повідомлення про ураган, необхідно щільно зачинити двері вікна; підготувати запас води, їжі, медикаменти, мати при собі документи; загасити вогонь в печах, грубках, вимкнути електроенергію, закрутити газові крани. Краще всього перечекати ураганні вітри в укритті.

Але якщо це не вдалося, і вам доводиться зустрічати стихійне лихо в будівлі, потрібно вибрати безпечніше місце – в середній частині будинку, в коридорах, на першому поверсі.

Поранити можуть уламки вікон, які розлітаються. Тому необхідно стати щільно до стіни, сховатися в шафі або захиститись матрацом.

 Якщо ураганний вітер застав вас на відкритій місцевості, краще всього сховатися в кюветі дороги, ямі, рові, яру і щільно притиснутися до землі.

Ураган може супроводжуватись грозою, а тому необхідно уникати ситуацій, при яких збільшується ймовірність ураження блискавкою.

 

Хуртовини. Різновидом урагану взимку є хуртовини. Вони стають особливо небезпечними під час густого снігопаду, коли сильний вітер підіймає на велику висоту значні маси снігу і переносить їх на певну відстань, створюючи заноси.

Як же поводитись під час хуртовини?

У цей час виходити на вулицю рекомендується тільки у виняткових випадках і не самому.

Сповістіть сусідів, куди ви ідете і коли повернетеся; якщо хуртовина застала вас в дорозі, рухаючись в автомобілі, то краще перечекати якийсь час, бажано в населеному пункті.

 Можна періодично зігріватися, включаючи двигун. Але при цьому слід систематично провітрювати салон, щоб не отруїтися відпрацьованими газами.

Надзвичайні ситуації.

До надзвичайних ситуацій, крім тих, які виникають внаслідок природних явищ, належать ситуації, спричинені діяльністю людини.

Це аварії на підприємствах , на транспорті , в житлових секторах.

У наш час надзвичайні ситуації трапляються частіше, тому що стала складнішою техніка, збільшилась кількість машин. До того ж не всі люди, які обслуговують техніку, сумлінно ставляться до своїх обов’язків.

 Аварія – це пошкодження механізму діючих мащин, вихід з ладу заводів, підприємств.

 Катастрофа – це аварії, які призвели до значних людських жертв. Пригадайте , які катастрофи ви слухали по радіо, дивились по телевізору і читали в інтернеті.

26.04.86 – вибух на Чорнобильській АЕС. У момент аварії загинув 31 чоловік. Загальна кількість жертв та потерпілих складає 500 тис чоловік.

1984 – вибух на заводі з виробництва пестицидів у Бхопалі (Індія); у повітря потрапило більше 40 тонн отруйних речовин. Миттєво загинуло 8 тис чоловік. Протягом наступних 10 років від ускладнень загинуло ще 8 тис чоловік.

Про надзвичайні ситуації повідомляють по радіо чи телебаченню. Для того, щоб людина увімкнула радіо чи телевізор, використовують звуковий сигнал – завивання сирен, преривчасті гудки на підприємствах.

Пам’ятай, що це є попереджувальний сигнал ,,Увага всім!” Почувши його, негайно вмикай радіоприймач чи телевізор і слухай інформацію служби надзвичайних ситуацій.

- Про які ж правила потрібно пам’ятати тим, хто опинився в небезпечній ситуації, як діяти?

 Оціни рівень небезпеки. Якщо ситуація загрожує твоєму життю, часу на роздуми  немає, дій негайно.

 Якщо загрози життю немає, спочатку заспокойся.

 Якщо сам впораєшся з ситуацією, склади план дій і виконуй його.

 Якщо тобі потрібна допомога, звернися до рятувальних служб, родичів, сусідів, випадкових перехожих.

Якщо допомога не надходить, не втрачай надії, ситуація може змінитися на краще наступної миті.

 

Робота за картками.

 

Для допомоги населенню, яке потрапило у небезпеку, існують особливі формування людей, оснащені технікою. Вони працюють як у мирний, так і у воєнний час. До таких формувань належать рятувальні служби на воді, у горах; служба швидкої допомоги; служба надзвичайних ситуацій; пожежна охорона; газова служба тощо.

- Пригадайте рятувальні машини, з якими ми ще часто зустрічаємося в житті. (Швидка допомога, служба газу, міліція, пожежна машина)

- За якими номерами ми можемо їх викликати по телефону?

 (101 – пожежна машина, 102 – міліція, 103 – швидка допомога, 104 – газова служба )

Завдання: прикріпити картки з номерами під машинами .

 

ІV. З а к р і п л е н н я  з н а н ь  у ч н і в.

 

Гра «Брейн-ринг»

1. Що таке надзвичайна ситуація? (Ситуація за межею норми.)

2. Сильний вітер з грозою, дощем або снігом. (Буря.)

3. Скупчення найдрібніших крапель води або кристалів льоду в нижчих шарах атмосфери, які роблять повітря непрозорим. (Туман.)

4. Дуже сильний дощ. (Злива).

5. Гуркіт і тріск, що супроводжують блискавку під час грози. (Грім.)

6. Сильний перемінного напрямку вітер із снігом. (Віхола.)

7. Дуже сильний вітер, що може спричинити великі руйнування: валити будівлі, зривати дахи, виривати з корінням дерева. (Ураган.)

8. Снігова буря, метелиця в степу. (Буран.)

 9. Тонкий шар льоду на поверхні землі, деревах тощо. (Ожеледиця.)

10. Атмосферні опади у вигляді білих зерноподібних кристалів. (Сніг.)

11. Що таке "аварія"? (Аварія — це: небезпечна подія техногенного характеру, що створює на об'єкті, території або акваторії загрозу для життя і здоров'я людей і призводить до руйнування будівель, споруд, обладнання і транспортних засобів, порушення виробничого або транспортного процесу чи завдає шкоди довкіллю.)

12. Атмосферні опади, що випадають із хмар у вигляді краплин води. (Дощ.)

13. Затоплення водою великої частини суші навесні, коли річка виходить з берегів при розтаванні снігу, льоду або від тривалих дощів чи великих злив. (Повінь.)

14. Електричний розряд у повітрі під час грози, який найчастіше супроводжується громом. (Блискавка.)

 

Рефлексія.

 

Дайте відповідь на запитання:

-          Що нового я дізнався для себе на сьогоднішньому уроці?

 

V. П і д с у м о к  з а н я т т я.

 

Лиха діти стережіться, та при цьому – не губіться.

Бо життя у нас одне, іншого не буде,

Хай же сонечко ясне ніжно вас голубить.

Хай всміхаються до вас і трава, і квіти,

А тепер у добрий час, любі друзі, діти!